Thursday, October 28, 2010

rampa: ahmet oran

"RESMİN DERİSİNİ YÜZEN” RESSAM
AHMET ORAN RAMPA’DA

“Ahmet Oran, sanatını yalnızca resmetmeyle ilgili eylemlere indirgemeyi öngören tutumuyla süreçsel resim sanatının başlıca temsilcilerinin arasında kendisine özgü bir konuma sahiptir.”
Günther Oberhollenzer, Küratör, Essl Müzesi, Viyana

Rampa, 6 Kasım – 18 Aralık 2010 tarihleri arasında Ahmet Oran sergisine ev sahipliği yapıyor.

1957 yılında Çanakkale’de doğan Oran, 1980’de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Sonrasında çalışmalarına Viyana Tatbiki Sanatlar Yüksek Okulu’nda devam eden Oran, Prof. Unger ve Prof. Frohner’in atölyelerinde öğrenim gördü. Viyana ve İstanbul’da yaşayan sanatçı 1980’lerin ortasından itibaren ağırlıklı olarak Avusturya’da olmak üzere 30’u aşkın kişisel sergi açtı; 25 karma sergide eserleri yer aldı.

Ahmet Oran, monokrom renk tabakalarını siyah zeminin üzerine birbirinin peşi sıra taşıyor, tuvali katman katman maviyle, kırmızıyla, sarıyla veya griyle kaplıyor. Kimi zaman monokrom kalan, kimi zaman da yüzeyde çok renkli bir örgü meydana getiren son katman da tuvale taşınıp işlendikten sonra sanatçı, kendisinin de ifade ettiği gibi, “resmi açmaya” başlıyor. Aynı anda birden fazla tuval üzerinde resim yapan Oran, farklı spatüllerle ve çeşitli büyüklükteki ahşap parçalarıyla çalışan bir sanatçı. Bu ahşap parçalarıyla tuvalin kabuğunu soymak suretiyle resimde geniş bantlar meydana getiriyor. Açığa çıkan renkler farklı yoğunluklarda, karışımlarda ve yapılarda görünür hale geliyor.

Oran, nesnel olana gönderme yapmayan soyut resimler üretiyor. Resmi en temel unsurlarına, yani renge ve biçime indirgiyor. Sanatçı, renk katmanlarının tek tek açığa çıkartılması sırasında rölyefi andıran kompozisyonlar meydana getiriyor. Yakından, özellikle de yandan incelediğinde tabloların üçboyutlu, son derece plastik bir etkisi olan yüzeylere sahip olmasını sağlıyor.

Bilgisayarda tasarımlar hazırlayan sanatçı resimlerinin ön çizimlerini yapıyor. Oran, resimlerinin temel konsepti için bilgisayar tasarımları kullandığı ve her bir resmin üretim sürecini önceden enine boyuna düşündüğü halde sanatçının eserleri katı bir kompozisyon ya da donuk bir uygulama izlenimi uyandırmıyor.

Renk; çalışmalarını son yıllarda İstanbul’da sürdüren Oran’ın yapıtlarında giderek daha belirleyici bir rol oynuyor. Istanbul’un sesi, melodisi ve gürültüsü sanki resimlerine yansıyor. Oran’ın önceki dönem eserlerindeki sükunet ve uysallık, bu sergide yerini renkli bir şenliğe bırakıyor. 20’yi aşkın tuvale yer veren bu sergi, aynı zamanda sanatçının 5 yıl aradan sonra İstanbul’da açacağı ilk kişisel sergisi olma özelliğini de taşıyor.

Bu basın bülteni Günther Oberhollenzer’in “Açığa Çıkan Renk Bölgeleri ve Çizimli Resim Sanatı’” metninden yararlanılarak hazırlanmıştır.

Sergi: 6 Kasım – 18 Aralık 2010
Salı – Cumartesi 11.00 – 19.00

Bilgi ve görseller için: Üstüngel İnanç
0212 327 08 00 / 0530 569 32 21
uinanc@rampaistanbul.com

No comments:

Post a Comment